Problematyka wykładu Rozwój kontroli administracji (administracja stacjonarna)

 


 

Wykład obejmuje przedstawienie procesu kształtowania się pojęcia, zasad i instrumentów kontroli administracji począwszy od epoki państwa prawnego po schyłek XX w.

 

W ramach wykładu przedstawiane są w szczególności następujące bloki problemowe:

1) Ujęcia kontroli i nadzoru w stosunku do działalności administracji;

2) Rodzaje, formy, cele kontroli administracji;

3) Początki kontroli administracji;

4) Kontrola administracji na ziemiach polskich w XIX w.

a. Kontrola sądowa

b. Kontrola pozasądowa

c. Wpływ kontroli sądowej na inne formy kontroli

d. Postępowanie administracyjne

e. Pozycja jednostki w ramach kontroli administracji

5) Kontrola administracji na ziemiach polskich w XX w.

a. Kontrola sądowa

b. Kontrola pozasądowa

c. Wpływ kontroli sądowej na inne formy kontroli

d. Postępowanie administracyjne

e. Pozycja jednostki w ramach kontroli administracji

 

W ramach wykładu mieści się prezentacja poglądów teoretycznych na pojęcie i istotę kontroli administracji oraz rozróżnienia miedzy kontrolą i nadzorem. Przedstawione są modelowe rodzaje i formy kontroli administracji Następnie zaprezentowane zostają pierwsze formy kontroli administracji funkcjonujące w Europie z genezą ich powstania, działające na ziemiach polskich w XIX w. struktury organizacyjne zajmujące się kontrolą administracji (w każdym z zaborów), w szczególności sprawujących sądownictwo administracyjne oraz ich wpływ i rola w kształtowaniu się innych form kontroli oraz postępowania administracyjnego. Następnie przedstawiona zostaje problematyka kontroli administracji na ziemiach polskich w XX w., skupiająca się na 3 okresach: 20-lecia międzywojennego, Polski Ludowej oraz końca XX w. Z tej perspektywy przedstawia się specyficzne dla istniejących wówczas form ustrojowych rozwiązania z zakresu kontroli administracji, ich wzajemne przenikanie, powiązania i różnice miedzy nimi.

 

Materiał i literatura podstawowa:

  • materiał podawany podczas wykładu i udostępniany na platformie PEGAZ (wykład zakłada korzystanie przez uczestników z materiałów udostępnianych w ten sposób, zarówno na potrzeby uczestnictwa w samym wykładzie, jak i możliwego uzyskiwania dodatkowych punktów egzaminacyjnych wynikających z udziału w formach kontaktu interaktywnego);
  • podręczniki:  J. Malec, D. Malec, Historia administracji i myśli administracyjnej, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, wydanie II uzupełnione, Kraków 2003 – wybrane zagadnienia; W. Witkowski, Historia administracji w Polsce 1764-1989, Warszawa 2007 – wybrane zagadnienia.  

 

 

© 2011 Powered by ISKRA