W dniach 3–7 września 2019 roku odbywał się doroczny, już 73. światowy kongres historyków prawa jako sesja Międzynarodowego Towarzystwa Historii Praw Starożytności im. Fernanda de Visschera (Société Internationale Fernand de Visscher pour l’Histoire des Droits de l’Antiquité– stąd powszechnie używany w środowisku naukowym skrót SIHDA). Tematem tegorocznego kongresu było prawo i jego miejsce w świecie starożytnym (Le droit et sa place dans le monde antique).Zeszłoroczny kongres odbył się w Krakowie, a organizowała go Katedra Prawa Rzymskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kongres, w którym uczestniczyło przeszło 250 uczonych z 32 krajów, jak zwykle zgromadził głównie badaczy prawa rzymskiego: od Chile po Japonię. Obrady w pięciu równoległych sesjach odbywały się po francusku, włosku, angielsku, niemiecku lub hiszpańsku. Toczyły się zaś w siedzibie Wydziału Prawa Uniwersytetu w Edynburgu – w zabytkowym Old College. 

Z Uniwersytetu Jagiellońskiego wystąpili reprezentujący Katedrę Prawa Rzymskiego WPiA UJ:

kamil sorka1 kamil sorka2

W środę, 4 września wystąpił mgr Kami Sorka z referatem The Moral and Social Reputation of a Witness as Formative for the Estimation of His Assessments – sesji przewodniczyła prof. Milena Polojac z Uniwersytetu w Belgradzie.

piotr lochowski1piotr lochowski

Również w środę, 4 września wystąpił mgr Piotr Łochowski z referatem Deathbed Gifts as a Hybrid: Comparative Legal Perspective – sesji przewodniczył prof. Paul du Plessisz Uniwersytetu w Edynburgu, który gościł i organizował tegoroczny kongres SIHDA.

grzegorz blicharzgrzegorz blicharzgrzegorz blicharz

Na koniec tego samego dnia wystąpił jeszcze dr Grzegorz Blicharz z referatem Roman Nicety in Canadian Inheritance Law: Beyond Spacetime? – sesji przewodniczył prof. Ernest Metzgerz Uniwersytetu w Glasgow.

ks prof franciszekks prof franciszekks prof franciszek1

W czwartek, 5 września na koniec dnia wystąpił ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier z referatem In conventionibus contrahentium voluntatem potius quam verba spectari placuit – sesji przewodniczył prof. Lisa Isola z Uniwersytetu w Wiedniu.

 

W sobotę, 7 września uczestnicy kongresu mieli okazję zwiedzić pozostałości wału Hadriana oraz rzymskiej osady Vindolandaw północnej Anglii.

 

 

 

Kontakt

Katedra Prawa Rzymskiego
Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
ul. Gołębia 9
31-007 Kraków
tel./fax (012) 422-10-33 wew. 1201

Szukaj

© Solmedia 2021