Studia podyplomowe "Prawo Karne Materialne i Procesowe. Wyzwania cywilizacyjne i nowe technologie" organizowane są na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Katedrze Prawa Karnego. Stanowią odpowiedź na dynamiczne zmiany w obszarze prawa i procesu karnego:
Nowa edycja studiów - "Wyzwania cywilizacyjne i nowe technologie" - odpowiadać będzie na nowe wyzwania, przed jakimi staje wymiar sprawiedliwości. Rewolucja cyfrowa i pojawienie się nowych technologii zmieniło społeczeństwa. Wymaga to dostosowania klasycznych instytucji prawa karnego do nowych wyzwań. Prawnik obecnie musi posiadać podstawą wiedzę na temat nowych technologii, w szczególnie w aspekcie tych dziedzin prawa, którymi zawodowo się zajmuje. Nowe technologie przynoszą nowe szanse, zwłaszcza w perspektywie sprawności i efektywności procesu karnego, ale łączą się także z nowymi zagrożeniami. Okres stanu epidemii stał się swoistym polem doświadczalnym w zakresie funkcjonowania sądownictwa.
Nowa edycja studiów podyplomownych Prawa karnego materialnego i procesowego będzie kładła nacisk na tę właśnie tematykę. Szczególna uwaga zostanie poświęcona nowym regulacjom inkorporującym nowe technologie w obszar prawa karnego. Odrębne zajęcia zostaną poświęcone wyzwaniom cywilizacyjnym łączącym się z prawnokarną ochroną środowiska, reakcją prawnokarną na hejt i fakenewsy, nowym przestępstwom gospodarczym w dobie narastającego kryzysu ekonomicznego i prawokarnym konsekwencjom epidemii.
Wysoki poziom merytoryczny studiów podyplomowych gwarantują nie tylko pracownicy skupieni wokół Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także sędziowie Sądu Najwyższego, prokuratorzy i adwokaci, informatycy, członkowie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego czy eksperci z Biura Analiz Sejmowych, Biura Trybunału Konstytucyjnego oraz Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego. W zasadzie wszyscy wykładowcy łączą w swojej działalności pracę naukowo-dydaktyczną z wykonywaniem różnych funkcji w systemie wymiaru sprawiedliwości czy legislacji.