Grant NCN Opus 10- zatrudnianie wykonawców

ncn

Rekrutacja studentów/doktorantów do udziału w projekcie badawczym na WPiA UJ

Celem  projektu NCN, Opus 10 (HS-5) „Koszty procesu karnego w świetle ekonomicznej analizy prawa”: kierownik projektu: dr hab. Dobrosława Szumiło-Kulczycka, jest analiza dogmatyczna i prawnoporównawcza regulacji prawnych w Polsce w kontekście stosownych unormowań dotyczących kosztów postępowań karnych w innych systemach prawnych. Wstępnie zakłada się, że jako systemy porównawcze, wybrane zostaną systemy zbliżone kulturą prawną do systemu polskiego, a zatem będą to systemy państw europejskich, o kontynentalnym modelu postępowania karnego (Niemcy, Austria, Francja, Włochy ewentualnie inne w zależności od wyników kwerendy). Planowane analizy obejmą także dane statystyczne gromadzone w Polsce oraz w porównywanych systemach prawnych. Celem tych analiz będzie uchwycenie możliwych metod regulowania kosztów procesu oraz wpływu tych metod na wysokość kosztów oraz sposób rozkładu ich ponoszenia przez uczestników postępowań karnych. Badania prowadzone będą na aktach prawomocnie zakończonych postępowań karnych w których wnoszono akty oskarżenia do sądów. Ich celem będzie ustalenie, w jakiej relacji pozostają wyrzeczenia o kosztach procesu w stosunku do orzekanych kar, w tym w szczególności do kar finansowych oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie czy przypadkiem nie jest tak, że koszty procesu karnego nierzadko przekraczają kary finansowe jakie są wymierzane wobec sprawców czynów zabronionych.

Wymagania:

  • osiągnięcia naukowe młodego naukowca, w tym publikacje w renomowanych wydawnictwach/czasopismach naukowych
  • wyróżnienia wynikające z prowadzenia badań naukowych, stypendia, nagrody oraz doświadczenie naukowe zdobyte poza macierzystą jednostką naukową w kraju lub za granicą, warsztaty i szkolenia naukowe, udział w projektach badawczych.
  • znajomość angielskiego na poziomie B2 lub wyższym potwierdzone stosownym certyfikatem oraz dodatkowo znajomość j. niemieckiego w stopniu zaawansowanym w mowie i piśmie
  • studia wyższe prawnicze, a dodatkowo studia doktorancie na kierunku prawo – dużym atutem będzie przygotowywanie pracy doktorskiej z zakresu prawa karnego procesowego;
  • obecność na zebraniach naukowych w Krakowie przynajmniej raz w miesiącu w okresie zatrudnienia
  • zainteresowanie problematyką kosztów, postępowania przygotowawczego, ustroju organów wymiaru sprawiedliwości oraz problematyką konstytucyjnych aspektów procesu karnego. Atutem będzie również zastosowanie problematyką ekonomii lub filozofii prawa.
  • gotowość przygotowania pracy doktorskiej z zakresu problematyki grantu;

Uczestnicy zostaną wyłonieni przez trzyosobową komisję w trybie przewidzianym w załączniku do uchwały Rady NCN 50/2013 z dnia 3 czerwca 2013 r.

Opis zadań:

Analiza aktualnego ustawodawstwa oraz orzecznictwa wraz z przedstawieniem ich ewolucji na przestrzeni lat. Uzyskanie danych statystycznych z Ministerstwa Sprawiedliwości w celu wykorzystania metody empirycznej. Badania akt sądowych w pierwszej fazie – 800 akt sądowych, w tym po 200 akt w czterech sądach w różnych okręgach apelacyjnych. Przygotowanie raportu końcowego z badań oraz popularyzacja wyników projektu badawczego na konferencji i w formie artykułów naukowych.

Warunki zatrudnienia:

Forma zatrudnienia to stypendium. Wynagrodzenie zatrudnionego wyniesie w sumie 6000 zł płatne w 6-12 transzach w okresie do zakończenia realizacji grantu, tj. najpóźniej do 21 lipca 2019 r.. Zatrudnienie nastąpi najpóźniej w okresie od 1 kwietnia 2018 r.

Osoby zainteresowane proszone są o przesłanie wyłącznie w formie elektronicznej do dnia 2 lutego 2018 r. następujących dokumentów na adres: grantkoszty2016@gmail.com, a temat maila proszę zatytułować: „NCN doktorant – imię i nazwisko”

  • aktualne cv w formie elektronicznej
  • list motywacyjny
  • potwierdzenie stosownych dokumentów (wystarczy skan w formie plików pdf) potwierdzających kwalifikacje językowe, doświadczenie i inne umiejętności.

Dodatkowe informacje:

Dodatkowych informacji udziela dr Paweł Czarnecki

Katedra Postępowania Karnego UJ

pawellas@op.pl