Piąta Studencka Konferencja Karnoprocesowa – marzec 2016 r. – aktualizacja

pkwws

 

Szczegóły wymagają jeszcze ustalenia, ale już dziś pragnę w imieniu Komitetu Naukowego i własnym zaprosić na piątą Studencką Konferencję Karnoprocesową, która odbędzie się w marcu 2016 roku Wiśle. Jej temat, to

W poszukiwaniu optymalnego modelu orzekania w sprawach o drobne czyny zabronione”.

Zapewne pierwsze skojarzenie wynikające z tego tytułu prowadzi do wykroczeń, celowo jednak w tytule nie zostało użyte to słowo. Chodzi o poszukiwanie optymalnego modelu zwalczania wszelkich stosunkowo drobniejszych czynów zabronionych – zarówno tych, które prawnopozytywna regulacja umieszcza w sferze wykroczeń, jak i drobnych występków. Fundamentalne pytanie, na które należy sobie najpierw odpowiedzieć, to przecież pytanie o pożądany sposób rozgraniczenia przestępstw i wykroczeń. A może w ogóle – w ślad za niektórymi systemami obcymi – należy dokonać „demontażu” wykroczeń, te z nich, które określane są jako „wykroczenia kryminalne” uczynić drobnymi występkami, dokonać szerokiej i radykalnej depenalizacji najdrobniejszych, pozostałe zaś ukształtować jako przekroczenia porządkowe i zrezygnować z kurczowego trzymania się zasady nullum crimen sine iudicio? W każdym razie bez rozstrzygnięcia tej kwestii nie sposób prowadzić sensownej dyskusji zagadnień szczegółowych. Zaczyna dominować przekonanie – wsparte obserwacją praktyki – że obecna formuła prawa wykroczeń wyczerpała już swoje możliwości i jest już – zwłaszcza w sferze materialnego prawa wykroczeń – na tyle anachroniczna, że nie wystarczą już kosmetyczne zmiany (a tym bardziej upodabnianie do prawa karnego sensu stricto).

Innym niezmiernie ważnym i przyciągającym uwagę badaczy zagadnieniem jest wzajemny stosunek odpowiedzialności za wykroczenia do innych form odpowiedzialności, zarówno represyjnej, jak i nierepresyjnej. Palącym problemem jest rozrost form odpowiedzialności administracyjnej. Zarazem wiadomo, że nie wystarczy proste objęcie reżymem prawa wykroczeń tych wszystkich form – próbowano tego za granicą i odpowiedzialność administracyjna szybko się „odtworzyła”. Nie przypadkiem ustawodawca woli ustanawiać przepisy administracyjnokarne, to zresztą również daje asumpt do interesującej dyskusji i pokazuje, że gwarancje też mogą niekiedy być przesadne i powodować szkodliwe skutki uboczne, widoczne z perspektywy całego systemu prawnego.

Tak więc na uczestników konferencji czeka mnóstwo interesujących zagadnień:
– Zasadność utrzymywania kategorii „wykroczenie” w obecnym, ukształtowanym w XIX i XX wieku kształcie
– Pożądane kryteria rozgraniczenia przestępstw i wykroczeń
– Wzajemny stosunek prawa karnego sensu stricto i prawa wykroczeń, ne bis in idem a obecny art. 10 k.w.
– Stosunek drobnych czynów zabronionych i deliktów dyscyplinarnych, służbowych itp.
– Drobne czyny zabronione a prawo administracyjne
– Odpowiedzialność za drobne czyny zabronione a odpowiedzialność cywilna
– System organów odpowiedzialnych za zwalczanie drobnych czynów zabronionych
– Pożądany zakres realizacji zasady nullum crimen sine iudicio w wypadku drobnych czynów zabronionych
– Zasady odpowiedzialności, zasady karania i zasady procesowe w sprawach o wykroczenia (i szerzej: drobne czyny zabronione)
– Granice deformalizacji i dejurydyzacja w sprawach o drobne czyny zabronione

Do udziału zapraszamy zarówno studentów i doktorantów, jak i młodych praktyków a także inne zainteresowane osoby. Jak co roku, nadesłane artykuły będą poddane recenzji w procedurze double-blind-review. Najlepsze z nich (i tematycznie mieszczące się w tematyce spotkania) zostaną zakwalifikowane do zaprezentowania na konferencji. Po konferencji w drodze kolejnej selekcji wyłonione zostaną te, które jako rozdziały złożą się na książkę, która zostanie opublikowana.

Zapraszamy bardzo serdecznie zarówno uczestników dotychczasowych spotkań jak i osoby, które pragną dopiero do nas dołączyć.

Termin nadsyłania artykułów to 15 listopada 2015 r. Adres na który  można nadsyłać to pkwws@o2.pl

Pożądana objętość tekstu to 20 do 30 tysięcy znaków. Tekst powinien być załącznikiem do maila, w samym zaś mailu należy umieścić następujące informacje:

– tytuł artykułu
– imię i nazwisko
– zajęcie i afiliację autora (np. student IV roku Uniwersytetu Gdańskiego, aplikant aplikacji prokuratorskiej, doktorant Uniwersytetu Śląskiego, sędzia Sądu Rejonowego w Opolu)
– zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby organizacji konferencji i ewentualnej późniejszej publikacji

Z serdecznymi pozdrowieniami

Andrzej Światłowski