prof. dr hab. Piotr Dobosz

piotr.dobosz@uj.edu.pl

Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swych publikacjach i badaniach naukowych zajmuje się zagadnieniami prawa administracyjnego, prawa samorządu terytorialnego, prawa ochrony zabytków, prawa ochrony dziedzictwa kulturowego, nauki administracji, historią nauki prawa administracyjnego i ustroju konserwatorstwa polskiego. W swoim dorobku naukowym posiada także publikacje z zakresu historii piłkarstwa i inne.
Działalność naukową łączył w latach 1988-1999 z pracą w strukturach państwowej, terenowej administracji ochrony zabytków. W 1998 r. i w latach późniejszych był powołany przez Ministra Kultury i Sztuki w skład Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Sztuki. Aktualnie wchodzi w skład Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2008 r. został powołany w skład IV Międzyrządowej Komisji Polsko-Ukraińskiej do spraw zwrotu zabytków ruchomych. W latach 1997/1998 wchodził w skład resortowej komisji powołanej do opracowania projektu nowej ustawy o ochronie zabytków a w latach 2002 i 2003 uczestniczył jako niezależny ekspert Komisji Kultury Sejmu RP w pracach nad przygotowaniem nowej ustawy o zabytkach. Od 1990 r. wchodzi w skład Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, gdzie pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Prawno-Organizacyjnej oraz jest członkiem Prezydium tego Komitetu. Jest również członkiem Oddziału Krakowskiego Polskiej Akademii Nauk (członek Zarządu), Stowarzyszenia Badań nad Źródłami i Funkcjami Prawa „Fontes” (członek Zarządu), Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS (członek Komisji Rewizyjnej), Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa (członek Wydziału). Pełni także funkcję Opiekuna Naukowego Koła Naukowego Prawnej Ochrony Dóbr Kultury Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa, które zorganizowało szereg konferencji naukowych, wydało liczne publikacje, w tym jedną uhonorowaną Nagrodą Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.
Jest organizatorem konferencji i sympozjów naukowych, uczestnikiem licznych kongresów, konferencji, sympozjów, zjazdów naukowych i seminariów, autorem ponad 200 publikacji naukowych (w tym monografii indywidualnych) oraz licznych opinii dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dla Rady Legislacyjnej. Z tytułu swojej działalności wielokrotnie nagradzany nagrodami naukowymi i organizacyjnymi uczelni wyższych, władz państwowych i stowarzyszeń a także odznaczeniami państwowymi i honorowymi odznakami władz samorządowych, medalami okolicznościowymi uczelni i muzeów.

Od 1 lipca 2022 r. czasowo w Zakładzie Prawa Samorządu Terytorialnego, prowadzący zajęcia z programu Katedry Prawa Administracyjnego.

Lista publikacji dostępna w Repozytorium UJ