Ogólnopolski Zjazd Katedr Postępowania Karnego (25-28 września 2008 r.)

W dniach 25-28 września 2008 r. odbył się w Krakowie Ogólnopolski Zjazd Katedr Postępowania Karnego zorganizowany przez Katedrę Postępowania Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W Zjeździe wzięło udział ponad 150 uczestników i zaproszonych gości. Była to pierwsza od ponad 20 lat inicjatywa mająca na celu spotkanie przedstawicieli ze wszystkich ośrodków naukowych w Polsce. To wyjatkowe wydarzenie było nie tylko konferencją naukową o niezwykle szerokim zakresie dyskusji, ale też stało się okazją do integracji całego środowiska naukowego z zakresu postępowania karnego.

Na Zjazd zgłoszono blisko 100 referatów, w związku z czym większość z nich wygłoszona została w ramach sesji panelowych, których zorganizowaliśmy czternaście. Nie licząc uroczystej sesji otwarcia, odbyły się podczas Zjazdu wyłącznie dwie sesje plenarne. Zjazd krakowski pomyślany był przede wszystkim jako spotkanie młodszych pracowników naukowych i doktorantów, którzy w przeważającej większości w ogóle nie mieli dotąd okazji się spotkać, a swoje nazwiska znali wyłącznie z publikacji naukowych. Każdy z uczestników Zjazdu miał mieć możliwość zaprezentowania się jako prelegent i zamieszczenia swojego opracowania w oddawanym do rąk czytelników zbiorze. Nie ograniczano prelegentów tematycznie, w związku z czym merytoryczny program Zjazdu niejako ułożył się sam, z niewielką pomocą Organizatorów, polegającą na pogrupowaniu zgłoszonych referatów w określone bloki tematyczne. Konferencja rozpoczęła się od uroczystego spotkania uczestników w zabytkowej Sali Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas którego zabrali głos gospodarze (Prodziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ, prof. dr hab. Dorota Malec oraz piszący te słowa), a także Goście, w osobach Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, prof. dr. hab. Lecha Gardockiego oraz Wiceministra Sprawiedliwości, dr. Zbigniewa Wrony. Wykład inauguracyjny wygłosił nestor środowiska krakowskich procesualistów i „Duch Collegium Maius UJ”, prof. dr hab. Stanisław Waltoś, poświęcając go podsumowaniu doświadczeń pierwszego dziesięciolecia obowiązywania kodeksu postępowania karnego z 1997 r. Dalsze obrady Zjazdu odbywały się już w położonym na przedmieściach Krakowa Ośrodku UJ w Przegorzałach.

Nakładem Oficyny Wolters Kluwer business opublikowano komplet materiałów zjazdu pt. „Węzłowe problemy procesu karnego” pod redakcją Piotra Hofmańskiego.

Program Zjazdu

Publikacja konferencyjna

Lista uczestników Zjazdu