Plany dydaktyczne na rok 2019-20

Jan_Matejko,_Bitwa_pod_Grunwaldem
Planowanie dydaktyki na rok 2019-20 jest na razie na etapie składanych przez poszczególne katedry i zakłady zgłoszeń, a po ich rozpatrzeniu mogą jeszcze zajść zmiany, niemniej dla ułatwienia planowania Państwu i w odpowiedzi na pytania, które do nas zaczynają w tej sprawie napływać, uprzejmie informujemy, że w roku 2019/20 Katedra Postępowania Karnego UJ zamierza na studiach stacjonarnych (prawo) – zgodnie z oczekiwaniami PT Studentów, wyrażonymi m.in. w odpowiedziach na ankietę, którą rozpisaliśmy – powrócić do wykładu postępowania w sprawie nieletnich (prawdopodobnie w czwartki o 15.00 w I semestrze) oraz wykładu International Criminal Justice (prawdopodobnie w II semestrze w pięciu czterogodzinnych blokach w poniedziałki od 11.30 do 14.30 – te dwa wykłady nie były zgłoszone na rok 2018/19 z powodu zbiegu dwóch urlopów naukowych). Zgłosiliśmy także zupełnie nowy przedmiot dotyczący problematyki pokrzywdzonego (prawdopodobnie w poniedziałki o 11.30 w I semestrze), nawiązujący do realizowanego obecnie programu badawczego z NCN. Nadto zgłoszony został – jak co roku wykład Międzynarodowego i europejskiego prawa karnego oraz Prawnych zagadnień dowodów.
W związku z wymuszonym przez nowe przepisy ustawowe ścisłym i bezwyjątkowym rozdzieleniem dydaktyki dla studentów stacjonarnych i niestacjonarnych, rozważamy uruchomienie 15 grup dla studentów stacjonarnych (od poniedziałku do czwartku) i 5 dla niestacjonarnych (w weekendy). Jeśli chodzi o przedmioty specjalizacyjne, na studiach niestacjonarnych zamierzamy zgłosić prawne zagadnienia dowodów (po raz pierwszy,prawdopodobnie w soboty po południu w I semestrze) oraz postępowanie w sprawach nieletnich (co jest powrotem do dawniejszej tradycji – prawdopodobnie w soboty rano w I semestrze).
Na studiach stacjonarnych otwarte będą co najmniej dwa seminaria oraz jedno na studiach niestacjonarnych (z zajęciami w sobotę, podobnie jak wykład procesu karnego i wykłady specjalistyczne). Kontynuowane miałoby być proseminarium katedralne (prawdopodobnie w poniedziałki o 13.15).
Ofertę dydaktyczną miałyby uzupełniać cieszące się niemałym zainteresowaniem warsztaty pisania pism procesowych (zarówno na studiach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych w II semestrze) oraz na studiach stacjonarnych (w poniedziałki wieczorem), warsztaty „Procedowanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym” (jeżeli uczestnicy wyrażą takie życzenie – przygotowujące do haskiego ICC Moot Competition). Prócz tego zgłosiliśmy nowe warsztaty „Proces karny w praktyce”, które miałyby się odbywać w I semestrze na obu tokach magisterskich studiów prawniczych a ich zawartość odpowiadałaby (podobnie jak w pozostałych przypadkach) tytułowi.
Niniejsza informacja nie obejmuje dydaktyki poza magisterskimi studiami prawa oraz skierowanej do uczestników programu „Erasmus” i ma charakter orientacyjny – zgodnie z tym, co napisaliśmy na początku.